Death Fight WoW Tutorial

Kasztok, Szakmák, Karakterfejlesztés,(stb)
MENÜ

Karakterfejlesztés

Tapasztalati pontok és tapasztalati szintek

A játék során a karakternek különféle küldetéseket kell végrehajtani és szörnyeket kell legyőzni. Ezekért tapasztalati pontokat (Experience Point, XP) kapnak. Kellően magas számú tapasztalati pont összegyűjtése után eggyel magasabb tapasztalati szintre (Experience Level) lépnek, ahol a tulajdonságaik erősödnek, és újabb képességeket, varázslatokat tanulhatnak meg. Minden játékos 1-es szinten indul, kivéve a halállovagokat. A legmagasabb elérhető szint az eredeti játékban a 60., azonban a megjelenő kiegészítők 10-10 szinttel feljebb tolják ezt a határt. Ha egy játékos egy ideig nem játszik, vagy betér az egyik főváros fogadójába (Inn), akkor átlép egy speciális állapotba (Rested). Ez az állapot az eltöltött idő függvényében bizonyos mennyiségű XP megszerzéséig tart, mely idő alatt a megölt ellenség után kétszeres tapasztalatot kap, hogy a játékos ne legyen hátrányban a nála többet játszó társaival szemben. Egyes feltételezések szerint van viszont olyan állapot is, amikor a fejlődő karakter tapasztalati pont-levonást kap vagy akár szintjeit is csökkenheti a játék, ha túl sokat játszik, de mivel nagyon valószínű, hogy ilyen felhasználó nincsen, kétséges ez a fajta beépített büntetés létezése is.

Tulajdonságok

A karaktereknek alapvetően öt alaptulajdonságuk (Stats) van:

Erő (Strength) – Növeli a támadóerőt közelharci fegyverekkel, és a pajzzsal felfogott sebzést növeli.
Ügyesség (Agility) – Növeli a támadóerőt közelharci és távolsági fegyverekkel, a kitérési esélyt (dodge) fizikai támadások elől, valamint a páncélzat értékét (armor rating) és a fizikai sebzés kritikus találatának esélyét.
Állóképesség (Stamina) – Növeli az életerőt.
Intelligencia (Intellect) – Növeli a manát és a a mindenkori támadó vagy gyógyító varázslatok kritikus találatának esélyét.
Lélek (Spirit) – Gyorsítja az életerő és a manna regenerálódását, illetve egyes varázslatot előnyben részesítő kasztok varázserőt (Spell Power) kapnak belőle, ami növeli a hatékonyságukat.
A játék ezek segítségével határozza meg az alábbi tulajdonságokat:

Életerő Pontok (Hit Points) - A mindenkori életerő nagysága határozza meg, hogy a játékos meddig képes elviselni a sérüléseket, mielőtt meghalna. Harc után az életerő lassan feltöltődik.
Mana Pontok (Mana Points) - A manna mennyisége határozza meg, hogy mennyi mágiát használhat a játékos. Harc alatt is képes regenerálódni, de csak minden 5 másodpercben X mennyiséget. Az elérthető karakterek 3/4-e mannát használ varázslataihoz és minden egyes szintlépéssel növekszik az elérhető manna mennyisége (igaz a mágiák mannakövetelménye is).
Energia (Energy) - A zsivány (rogue) és a macskaformában szerepelő druida energiát használ a harc során, amely a harc kezdetén maximálisan fel van töltve, képességek használatával fogy, de magától regenerálódik. Az energia maximális értéke 100, de tehetséggel megnövelhető.
Düh (Rage) - A harcos (warrior) és a medve formában szereplő druida használja fel saját dühét, mint képességeinek forrását. A düh a harc előtt teljesen le van merülve, de minden egyes sikeres támadással növekszik (gyorsabb fegyverekkel kevésbe, lassabbaknál nagyobb mennyiségben), de egy-két képesség is generálhat egy kevés dühöt a harc elején. A felnem használt energiák lassan de biztosan lemerülnek. A düh maximális értéke 100.
Rúnaerő (Rune Power) - A rúnákból kinyerhető energiát csak a halállovag (death knight) használ. A működési elve kicsit különbözik a dühtől mivel csak a felhasználható 6 rúna ad rúnaerőt, de a harc kezdetén szintén teljesen le van merülve. A rúnaerő maximális értéke 100, de tehetséggel megnövelhető.
Támadóerő (Attack Power) - A normál közelharci- vagy távolsági (Ranged Power) csapások másodpercenkénti sebzését növeli
Varázserő (Spell Power) - Mind a gyógyító-, mind a hagyományos varázslatok erejét növeli
Páncélzat (Armor) - Minél több, az okozott sérüléseknek erejét annál nagyobb százalékát csökkenti.
Védelem (Defense) - Minél több, annál nagyobb a valószínűsége, hogy elkerüld vagy blokkold a csapásokat, csökkenti a kapott sérüléseket és a kritikus találatokat okozó hatásokat, ugyanakkor növeli az ellenség figyelmét (Threat), így támadásaik első számú célpontjává válhatsz. Ez a képzettség létfontosságú a sebzéselnyelő tankok számára.
Találati esély (Hit) - Minél több, annál biztosabb, hogy az ellenfeled nem tud kitérni a varázslatod/ütésed elől.
Kritikus esély (Crit) - Minél több, annál biztosabb, hogy a következő ütés/gyógyítás/varázslat hatása megkétszereződjön.
Elkerülési esély (Dodge) - Minél több, annál valószínűbb hogy elkerüljed az ellenséges közelharci- és távolsági csapásokat.
Blokkolási esély (Block) - Minél több, annál valószínűbb hogy az okozott sérülés mértékét csökkenjen vagy teljesen elnyelődjön. Csak akkor működik, ha a játékos pajzsot visel.
Hárítási esély (Parry) - Minél több, annál nagyobb az esélye, hogy közelharcban az ellenség támadása során fegyvereitek összecsapjanak, így egyikőtöket sem éri sérülés.
Szakértelem (Expertise) - Minél több, annál valószínűbb, hogy az ellenség nem fogja tudni elkerülni a csapásodat és csökkenti támadásod elhárítási esélyét is.
Rugalmasság (Resilience) - Minél több, annál kisebbet ütnek a karakterre az ellenfelek, illetve csökkenti a kritikus ütés valószínűségét, annak erejét, továbbá a mannaelszívó- és a DoT (Damage over Time; Bizonyos ideig tartó folyamatos sebzés) hatások okozta veszteségeket is. Leginkább PvP-ben (játékos játékos ellen) használatos.
Páncéláthatolás (Armor Penetration) - Minél több, annál nagyobb mértékben csökkenti a célpont védelmi értékeit, tehát a viselt páncélok által kapott sebzéselnyelés mértékét.
Varázslattal szembeni ellenállás (Resistance):
Tűz (Fire)
Fagy (Frost)
Természet (Nature)
Árnyék (Shadow)
Arkán, Titokzatos (Arcane)
Fény, Szent (Holy) (Csak varázsitallal és aurával növelhető)
Felszerelés

A játékos számos tárgyat talál kalandozása során. Ezek a hátizsákban (Backpack), illetve a különböző táskákban tárolhatóak. A táskákba csak korlátozott számú tárgy fér, ezt a számot további táskák (Bags) felszedésével lehet bővíteni. A karakter a hátizsákja mellett maximum 4 táskát vihet magával, amelyekbe 4, 6, 8, 10, 12, 14, 16, 18, 20 vagy 22 tárgy fér el. Emellett speciális táskákat is lehet találni a nyilak, a puskagolyók, lélek szilánkok (Soul Shards), illetve a gyógynövények, ércek, bűvöléshez használatos alapanyagok, ékszerész alapanyagok számára. Ezek a speciális táskák általában jóval nagyobb tárhellyel rendelkeznek, automatikusan bekerülnek a rájuk bízott javak cserébe viszont nem fogadd el más tárgyakat.

A felszerelésnek részét képezi a karakter pénze is. Ez lehet réz, ezüst, vagy arany. 100 réz ér egy ezüstöt, 100 ezüst pedig egy aranyat. A pénz nem foglal külön helyet a táskában.

Tárgyak

A játék során szerezhető tárgyak némelyike úgynevezett "hulladék" (trash), de vannak olyan tárgyak is, amelyeket a karakter használni képes, például a fegyverek (Weapons), a páncélzat (Armor) vagy a különböző foglalkozásokhoz felhasznált alapanyagok (Reagents). A tárgyakat, amennyiben nem szükségesek valamely küldetéshez (vagyis nem Quest Itemek), el lehet adni kereskedőknek (Vendor) vagy más játékosoknak. Bizonyos tárgyakat csak kereskedőknek lehet eladni, más játékosoknak nem, ezeket Soulbound (lélekhez kötődő) jelzővel illetik. A játékban nevének színe jelzi a tárgy erősségét. Ezek (a leggyengébbtől a legerősebbig): szürke (trash - kis értékű tárgyak, foglalkozáshoz nem szükségesek, a kereskedő megveszi), fehér (standard item - a játékosok fel tudják használni), zöld (uncommon, legtöbbjük a játékban felhasználható, azonban felvételkor (equip) lélekhez kötődik), kék (rare, felszerelésbe vételkor lélekhez kötődik), lila (epic, 80% az ellenféltől való elvétel (loot) után lélekhez kötődik), narancssárga (legendary, felvételkor lélekhez kötődik, legtöbbjük csak egy bizonyos instance részén belül (például Tempest Keep) használható) illetve piros (artifact), de ez utóbbi a játékosok számára nem elérhető, a GM-ek (Game Master) használhatják.

Ha egy tárgy teljesen fölösleges vagy aggat és szabad helyet kell csinálni a táskáidban, kidobhatod és ezzel a tárgy teljesen megsemmisül. A rare vagy annál magasabb minőségű tárgyak esetében a játék a biztonság kedvéért rákérdez erre azzal, hogy megköveteli a "DELETE" szó beírását (A betűméret nem számít, csak maga a szó legyen helyes).

Fegyverek

Egy karakter maximum két közelharci (melee) és egy távolsági (Ranged) fegyvert használhat. A különböző kasztok alapvetően különböző típusú (Weapon Class) fegyvereket használnak. A karakter csak olyan típusú fegyvert képes használni, amit képzetten forgathat, de megtanulhatja más típusú fegyverek használatát is. Számos fegyveren van olyan varázslat (enchant), amely erősíti a karakter tulajdonságait, vagy valamilyen különleges képességet ad. Az újonnan megtanult fegyvertípust is ki kell tapasztalni a játékosnak és minden szintlépésnél növekszik az adott fegyvertípus maximális szintje. Minél magasabb a képzettsége, annál többet képes kihozni fegyveréből, elérheti a fegyver tényleges maximális sebzését, pontosabb találatokat és megnövelt esélyt a kritikus csapásokhoz (critical strike, 2x sebzés) érhet el. Ha a játékos nem visel semmiféle sebzésre alkalmas fegyvert, puszta öklével harcol.

Fegyvertípusok:

Közelharci (Melee)
Kard (Sword)
Egykezes (One-handed Sword)
Kétkezes (Two-handed Sword)
Tőr (Dagger)
Csatabárd (Axe)
Egykezes (One-handed Axe)
Kétkezes (Two-handed Axe)
Buzogány (Mace)
Egykezes (One-handed Mace)
Kétkezes (Two-handed Mace)
Bot (Staff)
Lándzsa (Polearm)
Ökölfegyver (Fist weapon)
Pajzs (Shield)
Távolsági (Ranged)
Íj (Bow)
Puska (Gun)
Varázspálca (Wand)
Számszeríj (Crossbow)
Dobótőr (Throwing Dagger)
Szekerce (Throwing Axe)
+ Egy darab egykezes fegyver használata esetén a 2 egykezes fegyverhasználatra (Dual Wield) képtelen kasztok (például Mágus vagy Boszorkánymester) használhatnak külön képesítés nélkül a bal kezükben is egy Held in Off Hand tárgyat, mely lehet könyv, mágikus lámpa vagy akár egy söröskorsó is. Ezek a tárgyak nem fegyverek, általában csak a karakter tulajdonságait növelik, például extra intelligencia vagy bónusz mágikus sebzés.

Páncélzat

A karakter által viselt ruhadarabok, amellett hogy "védelmet" (armor) adnak, általában (a fegyverekhez hasonlóan) erősítik a karakter tulajdonságait vagy adnak valamilyen különleges képességet. Az anyagi minőség rendkívül fontos, ugyanis minél nagyobb védelmet ad, annál kevesebbet sebeznek a támadó varázslatok és a fizikai csapások.

A páncélzat egy-egy darabja anyaga szerint lehet:

Szövet (Cloth)
Bőr (Leather)
Lánc (Mail)
Lemez (Plate)
A karakterek kasztjuktól függően különböző páncélzatot hordhatnak. A papok, varázslók és a boszorkánymesterek kizárólag szövetpáncélt, a zsiványok és druidák legfeljebb bőrpáncélt viselhetnek. A vadászok és sámánok számára a legnehezebb hordható vért a bőr, 40. szinttől a láncvért. A harcosok és paplovagok 40. szintig láncvértet hordhatnak, onnantól lemezvértet is. A halállovagok kezdő szintjükből és szerepükből kifolyólag alapból képesek mindenféle páncélzattípust hordani.

A felszerelés egyes darabjait, minden karakterosztály viselheti: lepel (Tabard), köpeny (Back), ing (Shirt) és az ékszerek: gyűrűk (Ring), nyakláncok (Medal/Neck), bizsuk (Trinket). Egyes tárgyak kaszt-specifikusak: Totemeket csak sámánok tarthatnak, bálványszobrokat (Idol) általában a druidák használnak, a Paplovagok (Paladin) forgathatják nagy elődeik hőstetteit krónikákba foglaló köteteket (Libram) és a Halállovagok (Death Knight) hordozhatnak szentségtelen pecséteket (Sigil). Ezek a speciális tárgyak természetesen az adott kaszt valamely képességét és varázslatát erősíti meg vagy a választott varázslatot extra hatással lássa el.

A páncélzat sok összetevőből áll: A sisakok, mell -és várvértek és lábbelik mellett kesztyűk, övek és lábszárvédők (leggings) adnak fedett és teljes védelmet viselőjének, a lepel és az ing semmiféle védelmi értékkel nem rendelkeznek és csak nagyon kevés gyűrű vagy bizsu adhat plusz védelmi pontokat.

Étel, ital, varázsital

Amennyiben a karakternek az életereje vagy a manája lecsökken, pihenés során feltöltheti azokat. Az életerőt az ételek, a manát pedig az italok töltik fel. Léteznek úgynevezett szellemi táplálékok, melyek egyszerre töltenek életerőt és manát. A karakter képes egyszerre enni és inni, azonban harc közben egyiket sem teheti. Vannak egyszerű ételek, amik általában a megölt állatokból nyerhetők, vagy vásárolhatók, ezek viszonylag kevés életerőt pótolnak. A főzés képesség és a megfelelő receptek ismeretében lehet főzni más ételeket, amik azon felül, hogy több életerőt pótolnak, további bónuszokat is adhatnak, ha jóllakottak (Well Fed) leszünk tőlük. Ideiglenesen megemelhetik az állóképességet, intelligenciát vagy egyéb tulajdonságokat, képességeket, vagy lehet egyéb, vicces hatásuk. Hasonló funkciót töltenek be a varázsitalok, amiket azonban csata közben is lehet fogyasztani. Ezek hatása lehet a mana, életerő, varázslatok elleni védelem, stb. gyors pótlása (Potion), illetve egyes tulajdonságok ½-2 órára való felerősítése (Elixir, Flask). A tulajdonságok felerősítése legtöbb esetben megszűnik halálkor, a halálon túl is érvényes erősítést adó varázsitalok leírásában ez az információ szerepel. A készítők -tudván az italok taktikai értékét- folyamatosan módosították az egyidejűleg felhasználható italok számát, kezdetben egy ivásnak vettek bármilyen ital fogyasztását (Tehát nem lehetett egyszerre mannát és életerő feltölteni), hamarosan használati újratöltést kapott, mostanra pedig már csak egy italt lehet elhasználni egy folyó ütközetben, így a harc végeztével indul el a ital használatának újratöltése, nem közben.

Tehetség

10. szinttől kezdve a karakterek szintenként kapnak 1 Tehetség Pontot (Talent Point), amelyet elkölthetnek különféle "tehetségekre" (Talents), amelyek kasztra jellemzők. Bizonyos tehetségek előfeltétele más tehetségek megléte. A tehetségek nagyban meghatározzák, hogy a karakter milyen szerepet tölthet be egy csapatban. Illetve hogy PvE-re (Player versus Environment) vagy PvP-re (Player versus Player) alkalmasabb. Minden tehetségágban található a két kiegészítő után minimum 4, de általában öt-hat egyedi képesség, amit természetesen érdemes kitanulni, hiszen nagyban megnövelheti a karakter hatékonyságát. Ezeket a tehetség képességeket a kaszttanároknál lehet fejleszteni, a nem-tehetség alapú varázslatok árának töredékéért. Ha a tehetségpontok elosztásával nem vagy megelégedve, véletlenül rossz helyre tettél pontokat vagy "szerepcserére" vágysz (Pl:. a holy gyógyító pap átvált shadow DPS ágra), a kaszttanároknál van mód már az első megszerzett pontot is máshová helyezni. Az első újraképesítés (retalent?) ára 1 arany, de figyelem, minél többször osztja szét újra pontjait a karakter, annál drágább lesz (Legvégül 50-55 arany!). Tehát érdemes hosszútávon gondolkodni és ha szükséges, a hivatalos WoW honlapon található talent calculator is igénybe vehető.

Az újraképesítés ideje hamarosan lejár. A Wrath of the Lich King első javító csomagja, a 3.1.0-es ugyanis egy új tehetségrendszert kínál fel: a dupla specializációt (Dual Spec). Potom 1000 aranyért a 80. szintű karakter egyszerre két tehetségág előnyeiből meríthet kalandjai során sőt, külön glyphs menü és akciócsík jelenik meg a másodlagos specializációval. Ugyanakkor ez nem az jelenti, hogy a maximális szinten felhasználható 71 tehetségpont megduplázódik (tehát 142 pont érhető el), csak azt az alapból elérthető tehetségpontokat tudja a karakter elosztani, majd a fajok fővárosaiban található Lexicon of Power segítségével átválthat a két specializáció között (Természetesen miután leperkálta a pénzt a lehetőségre). A rúnaművesek a javítással után egyik új elkészíthető tárgyuk is pont egy mini Lexicon of Power lesz, hogy bárhol áttudjon váltani a játékos. A Dual Spec segítségével végre a játékosok megszabadulnak az újratehetségezés költséges és kellemetlen procedúrájától és bármikor szerepet cserélhetnek (Bár ettől még nem árt, ha pl: egy tank harcos megkaparint néhány DPS felszerelést mellé, mert a tehetség önmagában nem elég).

Foglalkozások

A karakterek különböző foglalkozásokat tanulhatnak meg. Maximum két főfoglalkozásuk (Main Professions) lehet, azonban a másodlagos képzettségek (Secondary Skills) mindegyikét megtanulhatják.


Főfoglalkozások:
Begyűjtő foglalkozások (Gathering Skills):
Nyúzás (Skinning) – A megölt állatok bőrének nyersanyagként való begyűjtése. Szükséges hozzá egy nyúzókés (Skinning knife). Fejlődése során a karakter passzív képességet kap: Master of Anatomy (Az anatómia mestere), ami növeli a kritikus találati esélyt a begyűjtő foglalkozás aktuális szintje szerint.
Bányászat (Mining) – A fémércek begyűjtése. Szükséges hozzá egy csákány (Mining Pick). Fejlődése során a karakter passzív képességet kap: Toughness (Keménység), ami a Staminát növeli a begyűjtő foglalkozás aktuális szintje szerint.
Növénygyűjtés (Herbalism) – A növények begyűjtése. Fejlődése során a karakter aktív képességet kap: Lifeblood (Életvér), ami a begyűjtő foglalkozás aktuális szintjéhez mérve egyre nagyobb mértékű életerő regenerációs varázslat 3 perces újratöltési idővel.
Kereskelmi foglalkozások (Trade Skills):
Kovácsmesterség (Blacksmithing) – Fegyverek, páncélok pajzsberakások, ellensúlyok és kulcsok készítése. Nyersanyagként főleg fémeket használ.
Gépészet (Engineering) – Puskák, bombák és egyéb szerkezetek készítése. Nyersanyagként főleg fémeket használ.
Bőrmívesség (Leatherworking) – Bőrvértek és táskák, valamint nadrágok, kesztyűk, és a bőrfelszereléshez varható egyéb kiegészítők (Pl:. védelempontot- és egyéb tulajdonságnövelő foltok) készítése. Nyersanyagként főleg bőrt használ.
Alkímia (Alchemy) – Varázs-, gyógy- , és elixíritalok főzése. Nyersanyagként főleg növényeket használ.
Szabás-varrás (Tailoring) – Ruhák, táskák és mágikus foltok készítése. Nyersanyagként a humanoid típusú ellenfelekről felszedhető ruhaanyagot használja.
Bűvölés (Enchanting) – Fegyverek és páncélok megbűvölése, varázspálcák készítése. Nyersanyagként különböző varázs-esszenciákat használ, melyeket Aukción is vehetünk, de leginkább a Bűvtörlés (Disechant) varázslattal zöld színű vagy jobb fegyverek/páncélzatok elpusztítása után kiszedhetünk, ha a tudáspontunk (skill) elegendő az adott tárgy bűvtörléséhez.
Ékszerészet (Jewelcrafting)– Nyakláncok, gyűrűk, bizsuk és ékkövek gyártása. Szükséges hozzá egy ékszerész-készlet (Jewelers Kit), nyersanyagként pedig fémérceket és drágaköveket használ. Bővebben a Burning Crusade kiegészítő leírásában.
Rúnaírás (Inscription) - Lehetőséget biztosít különböző varázslatok és képességek erősítésére, támadó- gyógyító hatások fejlesztésére. Ugyanakkor a Bűvöléshez hasonlóan képessé tesz tárgyak megerősítéshez, de varázstekercseket és erőteljes kártyapaklikat is készíthetnek a mesterek. Nyersanyagként növények összemorzsolásából kinyert festékanyagokat használ. Bővebben a World of Warcraft: Wrath of the Lich King leírásában.
Másodlagos képzettségek
Horgászat (Fishing) – Halak gyűjtése. Szükséges hozzá egy horgászbot (Fishing pole), melyre különböző horgászati tudást növelő csalikat (lure) tehetünk. A horgászat során nem csak halak, hanem különféle limlomok sőt akár értékes tárgyak is horogra akadhatnak.
Elsősegély (First aid) – A sebek bekötözése, és ily módon gyorsabban történő meggyógyítása. A kötés szövetből készül. Egy barátságos játékost percenként csak egyszer gyógyíthatunk ily módon.
Sütés-főzés (Cooking) – Ételek készítése, elsősorban állatok húsából és fűszerekből. Szükséges hozzá tűzhely de nagyobb városokban is lehet szabadon találni; a játékos maga is készíthet egyet, ha vesz gyufát és foszfort (flint and tinder) valamint egy fadarabot.
Lovaglás (Riding) - Fajfüggő szállítóeszköz (például ló, elefánt) megülése és a vele való közlekedés. Kétségtelenül ez a képzettség mind közül a legköltségesebb, például a maximális nagymester lovaglásért 5000 arany kérnek el. A két kiegészítőben elérhetők újfajta hátasok is.
Barátok és ellenségek

A játékban minden játékos (Player) 1 karakterével 1 frakciót képviselhet (de másik karakterrel, másik szerveren másik oldalt is pártolhat). Az egyik oldal a Horda (Horde) a másik a Szövetség (Alliance). Az ezeken belüli játékosok és az úgynevezett nem játékos karakterek frakciótól függően társaid, illetve ellenfeleid.

Nem játékos karakterek

A nem játékos karakterek (Non-Player Characters, NPC) azok a szereplők, akiket nem a játékosok irányítanak. Ellentétben a szörnyekkel, ők vagy a Szövetséghez, vagy a Hordához tartoznak ezért megtámadásuk esetén bekapcsolódik a PvP mód de lehetnek semlegesek vagy egy frakcióhoz hű tagok is. Az alábbi típusokba sorolhatók:

Megbízók (Questgivers) – Tőlük lehet felvenni a küldetéseket. Az oktatók, kereskedők vagy az őrök némelyike lehet egyben megbízó is.
Őrök (Guards) – Ők őrzik a városokat és a táborokat. Könnyen észreveszik a betolakodókat, más NPC-k segélykiáltásaikra is képesek azonnal megjelenni és életerejük általában magasabb, mint amit a szintjüktől elvárható lenne. A fővárosokban vagy nagyobb településeken útbaigazítás is kérhető tőlük.
Kereskedők (Vendors, Suppliers) – Náluk lehet eladni, illetve vásárolni bizonyos tárgyakat. Különféle típusaik vannak, egyesek régensekkel, kereskedelmi nyersanyagokkal, fegyverekkel vagy akár küldetéstárgyakkal rendelkeznek. Általában a felszerelést áruló kereskedők egyben kovácsok is.
Oktatók (Trainers):
Kaszttanító (Class Trainer) – Tőlük lehet új, kasztra jellemző képességeket tanulni és a tehetségfát (talent-tree) újradolgozni.
Fegyveroktató (Weaponmaster)– Náluk lehet a különféle fegyvertípusok használatát megtanulni.
Foglalkozás (Profession Trainer)– Tőlük lehet foglalkozásokat tanulni, illetve fejleszteni azokat.
Hadvezérek (Battlemasters) – Náluk lehet jelentkezni úgynevezett Csataterekre (Battleground), ahol a két ellentétes frakció játékosai összecsaphatnak egymással.
Arénamesterek (Arena Masters) - Náluk lehet jelentkezni az arénajátékokhoz, csoportosan vagy véletlenszerű szövetségessel, 2vs2,3vs3 és 5vs5 felállásokban.
Árverezők (Auctioners) – Ők vezetik az árveréseket. Náluk lehet eladásra szánt tárgyainkat feltenni az aukciós listára, licitálni és persze vásárolni.
Bankárok (Bankers) - Nem használt tárgyainkat vagy akár teljes táskákat is tárolhatunk náluk.
Lélekgyógyítók (Spirit Healers) - A sírhelyek, temetők területén fordulnak elő és csak akkor láthatóak, ha a játékos meghalt és automatikusa a legközelebbi temetőbe került. Ez az angyalszerű szellem feltámassza az elesett játékosokat, cserébe viszont ideiglenes, de komoly rontást olvas a játékosra (Resurrection Sickness: 75% képesség-; ellenállás- és sebzésgyengülés, 25% felszereléstörés), ha elfogadja a felajánlás feltételeit. A nyílt világi lélekgyógyító semleges teremtmény, bárkit feltámaszt, de a harcmezei (battlegrounds) feltámasztók csak az adott oldal által birtokolt temetőben éleszti fel a játékosokat, de azt akár tömegesen, automatikusan, mindenféle hátrány nélkül teszi és minden esetben jól felismerhetően az adott oldal valamelyik fajához hasonlít (Általában a megnevezésük is más). A lélegyógyítók természetesen a játék szabályainak köszönhetően sérthetetlenek és a feltámasztás után 1 másodperc alatt eltűnnek, így nem lehet velük sem kommunikálni, sem megtámadni őket.
Szörnyek

A szörnyek (Mobs) azok a lények, amelyek semelyik oldalhoz sem tartoznak. A játék jelentős részében ellenük kell harcolni. Lehetnek szelídek (Passive) vagy ellenségesek (Hostile). Minden szörnynek van "szintje", amely azt mutatja meg, melyik tapasztalati szinten érdemes megölni őket. A jóval alacsonyabb szintű szörnyekért nem jár tapasztalati pont. A legerősebb ellenfelek úgynevezett "elit" (Elite) szörnyek. Egy elit szörnyet jóval nehezebb megölni, mint egy vele azonos szintű másik szörnyet. Vannak még a "ritka" (rare) szörnyek, amelyek jóval kevesebbszer fordulnak elő a játékban, mint az általános szörnyek, azonban ezek az átlagosnál értékesebb loottal rendelkeznek. Az Elite és Rare szörnyeket a játékban a portréjukat körülölelő szárnyas arany sárkány (elit) vagy szárny nélküli ezüst sárkány (rare) jelöli. Létezik a rare és elite szörnyek keveréke (ezüst sárkány szárnnyal), melyek erősebbek, és az általuk elhullajtott (drop loot) tárgyak is különlegesebbek.

A szörnyek típusuk szerint lehetnek:

Rágcsálók (Critter)
Vadállatok (Beast))
Emberszerűek (Humanoid)
Élőholtak (Undead)
Elementálok (Elemental)
Óriások (Giant)
Démonok (Demon)
Sárkányok (Dragonkin)
Gépek (Mechanical)
Egyik kategóriába sem sorolható lények
Játékos Karakterek

Mivel a World of Warcraft egy MMORPG, ezért a játékot egyidejűleg igen sok játékos játssza. A játékosok karakterei vagy a Szövetséghez, vagy a Hordához tartoznak. Az ellenséges oldalon álló játékosok között a játékon belüli kommunikáció igen korlátozott.

A játékosok többféle chat-csatornán keresztül kommunikálhatnak egymással. Ezek közül némelyik személyes, csak a másik játékos olvashatja el az üzenetet, némelyik nyilvános, minden játékos számára olvasható. Szerepjátékos birodalmakban elkülönítik a szerepen belüli (in character) és a szerepen kívüli (out of character) kommunikációt. A nagyvárosok egyik ismertetőjelévé vált sok játékos által leírt több oldalakra is duzzadó chatfal, ahol leggyakrabban kihívást keresnek, portékájukat reklámozó és felajánló nyílt aukciózás megy. Sajnos gyakran az illegális játékklienseket működtetők megbízottjai is ezt használják, hogy megpróbáljanak játékosokat átcsábítani az olcsó/ingyenes, de rendkívül instabil szervereikre. Az általuk kreált 1.szintű díszkarakterek nevei általában macskakaparások és 5 másodpercénél tovább ritkán maradnak online, így lehetetlenítve el a gyors feljelentésüket a GM hívóval.

Van lehetőség nyelvek használatára, a legtöbb faj beszél egy közös és egy saját nyelvet. Az adott faj nyelve más fajhoz tartozó játékosok számára érthetetlenül jelenik meg, egy átfordító alprogramnak köszönhetően. A nyelv az egyik fő gátja a Szövetség és Horda közti kommunikációnak: a két oldal nem beszéli egymás közös nyelvét, csak a játék saját cselekvés- és érzelemkifejezőit (emote) használhatják e célra. Megfelelő tanulmányozás után ugyanakkor kihasználható a fordítóprogram stabilitása. (Például: lol = kek (átfordítva, a ellentétes oldal olvasatában)

Vannak olyan küldetések, amelyeket egy játékos nem tud egyedül teljesíteni, ilyenkor van lehetőség csoportok (party) alkotására. Egy csoport maximum öt főből állhat, a tapasztalati pontok arányosan oszlanak el a játékosok között. Ötnél több (maximum 40) fős csoportokba is össze lehet állni, ezek az ún. raid groupok. Azonban ekkora csoportokban nem jár tapasztalati pont, csak a speciális raid küldetésekért. Az instance-ek küldetései rendszerint öt fős csoportokra vannak méretezve, míg a raid instance-eket 10 vagy 25 fővel ajánlott csinálni.

A játékosok alkothatnak szövetségeket, rendeket, klánokat, amelyeket együttesen a guild (céh) szóval illetnek. A guildek célja többféle: közös instance-ezés, közös csatázás, ellenséges városok ostroma, szerepjátékos közösségek létrehozása, vagy kereskedelem, de akár egyszerűen a jó hangulat megteremtése is lehet. A guildeknek saját címerük van, ami megjelenik a karakterek ruházatán, a köntösükön (tabard).

Játékmesterek (Game Master)

A játékmesterek (Game Master; GM) a szerverek karbantartóiként dolgozó munkatársak, a Blizzard játékfejlesztő cég szolgálatában. A játékon belül külön panelben lehet velük kapcsolatba lépni (Help Request) "személyesen" vagy játékon kívül e-maillel. Játékon belül a játékmestereknek komoly jogkörrel rendelkeznek, minden legális Blizzard szervert elérhetnek, instancékba is beleszólhatnak és a játékosok feljelentései alapján súlyos büntetésekkel élhetnek.

Lehetőségeik játékon kívül:

A felmerült videó- vagy hang beállítási problémák (Kép- vagy hangminőségi gondok) kezelése.
A felhasználói azonosítóval kapcsolatos problémák (Elfelejtett jelszavak, rossz beállítások vagy extra szolgáltatások lekérése) kezelése.
A probléma részletes leírásával és elérhetőségeiddel együtt elküldött e-mail után válaszolhatnak.

Lehetőségeik játékon belül:

Ha játékon belül akarsz kapcsolatba lépni egy játékmesterrel, használd a Page a GM lehetőséget és tégy megjegyzést (Submit) a felmerült problémáról. A játékmesterek ezt üzenetként fogadva perceken belül elérhetnek és álnevük előtti <GM> jelzi megkülönböztetett titulusukat.

Válaszolnak a a játékon belüli kérdésekre (Sok a gyakori kérdés, ezért listázhatnak kérdés-válasz formában, hogy ne kelljen fölöslegesen a játékmestert hívni). Ha van játékon kívüli kérdésed, arra itt is válaszolhatnak, de nem kötelező nekik és az elérhető külső segítségek, tanácsok és támogatások használatával többnyire ezek megoldhatók.
A karakterproblémák. Nem működő/elérhető képességek, kereskedelmi ismeretek, tanulási folyamatok és a tehetségfák hibái.
A klánon belüli problémák és lehetőségek. Eltávolíthatatlan/Felvehetetlen személyek, klánlétrehozási bajok, a rangrendszer adta jogok hibái vagy azok elnevezéseinek megváltoztatása.
A beakadás, szokatlan fagyás vagy terepproblémák kezelése. Ha egy játékos beakadt egy tereptárgyba, kiesik az adott térkép világából, rossz helyen éled újra, a játékmester elteleportálhatja egy biztos helyre (általában egy barátságos/semleges városba).
A szörnyekkel/NPC-kel felmerült problémák. A szörny beakadt valahol/valamibe, állandóan elkerüli/ellenáll támadásodnak, míg ö maga képes sérülést okozni neked vagy akár elpusztíthatatlanná vált. Egy NPC rossz helyen jelenik meg újra, nem lehet vele kereskedni vagy nem lehet vele semmiféle kommunikációt folytatni.
A tárgyak hibái. Nem működő bájolások vagy fegyverspecializációk (Érsd:. Ha a karakter képes és meg is tanulta Pl:. az egykezes kardforgatást, ennek ellenére mégsem tudja használni a megszerzett fegyvert), visszavásárlási bugok, örökre széttört és emiatt javíthatatlanná és használhatatlanná vált felszerelések vagy puszta balszerencsék, mint a nem szándékos tárgyeladások. Ha egy tárgyat véletlenül eladsz, a játékmester újra elkészítheti azt, ha megadod a pontos nevét és az eset idejét. Természetesen ne várd el, hogy majd hazudozással egész páncélseteket szerezhetsz meg mert korlátozott a lehetőség, jól ellenőrzik és a korábban használt felszerelésed másolata pedig bájolás- és egyéb erősítőktől mentesen kapod meg.
A játékmesterek rossz válaszai. Hívhatsz más játékmestert is, ha a korábbi segítővel nem elégszel meg.
Játékosokkal kapcsolatos "nézeteltérések"

A hullarabló, akik a holttested közelében lesben állva várja visszatérted, hogy után azonnal megöljön.
A daráló, akik bizonyos mobokat, küldetéslényeket rendszeresen öli le előled vagy akár egész városokat pusztít ki, így az NPC-kel való kommunikációt is korlátozhatja.
Az átverő tolvaj és a "ninja", akik különféle módszerekkel kizsebel (Például:. Egy megbeszélt nagy értékű tárgyat kínál fel és különleges módon egy másik tárgyba csomagolja be azt, így az üzletelés során teljesen más, többnyire értéktelen tárgyat kapsz nehezen összeszedett pénzedért vagy egyszerűen előre kéri a pénzt, átadás után viszont lelép), a kapott tárgy/szolgáltatás előre egyeztetett feltételeit nem teljesíti, szándékosan elveszi csapattársaitól a lélekhez kötődő, számára fölösleges felszereléseket vagy az előzetesen megbeszéltek ellenére eladja, aukcióba teszi azt vagy bármiféle módon kár tesz benne ( koptatja vagy a Bájolással szétszedi a kinyerhető varázsesszenciákért). Ez egyre súlyosabb probléma, több MMORPG-ben már valódi pereknek is alapot adott, mivel a játékosok néha igen sok időt tölthetnek el az áhított tárgyak megszerzésére.
A nemzetiségi-, szexuális-, vallási-, politikai- hovatartozás elleni gyűlöletkeltők.
Pedofília vagy más szexuális ajánlatok.
A való élettel kapcsolatban romboló személyiségek. Káromkodás, bűnre hajlás/támogatás és egyéb felforgatások.
Politikai szervezetekkel, esetekkel való "kampányolás" vagy hírességekkel kapcsolatos (külön)vélemények kitárgyalása.
Drogok és egyéb tiltott szerek reklámozása.
Spam: Kéretlen üzenetek, illegális szerverek reklámozása, pénzkunyerálás vagy más dolgok folyamatos és irritáló használata, a chat rendszer fölösleges leterhelése vagy a játékosok közti kommunikáció ily módon való megzavarása.
A rendszer által beépített szűrőkkel való visszaélések (Pl:.a káromkodásblokkoló lehetőség szándékos kihasználása).
Nyílt- vagy burkolt inditatású álnévhasználat. Vallási személynevek vagy pornográf értelmű karakternevek használata, de a zagyva névhasználat is a illegális szerverreklámozásnál.
Ezeket az eseteket természetesen fontossági sorrend szerint kezelik és a való élethez legközelebbi esetekkel kapcsolatos feljelentéseket komolyabban veszik, mint a kisstílű vitákat (Érsd:. a pedofilokat azonnal bannolják vagy akár ki is szolgálhatják személyes adatait a hatóságoknak !). Az itt felsorolt lehetőségek megszegését legtöbb esetben figyelmeztetéssel büntetik, ritkábban ideiglenes kitiltással, de a többszöri szabályszegés végleges kitiltással is járhat. A játék által elérhető nyelvű szerverek nyelvén válaszolhatnak, ebből adódóan csak jó idegen nyelvtudással (vagy szótározással) lehet eredményesen társalogni velük és kétséges, hogy pont egy magyarul is értő segítőt kapnál ki. Nem személyeskedhetnek de fölismerik a korosztályok közötti különbségeket és aszerint is kommunikálhatnak. Van mód ismert cégen belüli játékfejlesztőkkel való tanácskozásra is, ha valami jó ötleted van/súlyos hiányosságot fedeztél fel, de ez leginkább a pályázott teszteléseknél érhető el, amikor a játék kemény magját alkotó masszív raiderek próbálgatják ki a készülő új pályákat és más lehetőségeket. Minden játékmester egykori tesztelő, ezért ismeri a játékban rejlő lehetőségek, alaposan kiválogatott és komoly feltételekkel igazolt és alkalmazott taglistával. Általában nincs rájuk panasz, bár van mód kitölteni egy kérdőívet ezzel kapcsolatban.

A játékmesterekkel általában csevegéssel lehet kommunikálni de nagyon ritkán egy készített karakterrel meg is jelenthetnek. Ebben az esetben igen kimért, jól felismerhetően öltözködnek és bár teljesen semleges mindenféle frakció és szervertípustól, megtámadásuk esetén artifact felszerelésüknek/speciális lehetőségeiknek köszönhetően azonnal megölnek. Továbbá a játékmester nem a szolgád, nem fog a kedvedbe járni, nem lesz a bosszúd eszköze, nem fog letörölni más játékosokat és nem fog felszerelni sem Téged.

A játékmester a World of Warcraft működését felügyelő személyzet tagja, ezért nem érdemes vele kötözködni, haverkodni vagy fölöslegesen társalogni mert más, fontosabb ügyekkel fellépő játékosoktól vonhatod el a figyelmét és mert a játékmester NEM JÁTSZIK, EZ A MUNKÁJA!

+ Ezen állítások persze nem feltétlenül vonatkoznak az illegális szervereket működtetőkre. A Blizzard fejlesztő cég nem foglalkozik az ottani személyzettel, így senki sem védhet meg az önkényeskedő játékmesterektől.

Játékos játékos mellett (PvE)

A World of Warcraft alatt elérhető többszereplős dungeonok tartalmas és kihívást is jelentő levezetéséhez a játék meghatározott taktikai módszerekkel rendelkezik, specializációkkal és szereposztásokkal, amelyek a legkisebb, kezdő instancékban is érvényesek, a PvE (Player versus. Environment; Játékos a Környezet ellen) alapú szórakozáshoz.

DPS (Damage Per Second; Másodpercenként okozható sérülés)
A DPS (avagy damage dealer) a játék legegyszerűbb szerepköre. Minden karaktertípusnak elérhető ez a lehetőség, a lényeg hogy folyamatosan támadjon és okozzon minél nagyobb sérülés az ellenségben. A legfontosabb ismérvek: Nagy kritikus esélyi- és találati ráta, a mágiahasználóknál a varázserő, harcosoknál a támadóerő, míg a vadászoknál a távolsági erő nagysága, továbbá DoT (Damage over Time; Bizonyos ideig tartó folyamatos sebzés) alapú képességek sűrű használata. A legtöbb DPS egy az egy elleni harcban jeleskedik, de a mágusok, druidák és boszorkánymesterek hatékony AoE ( Area of Effect; Területi hatás) mágiákat ismernek, így nagy, összegyűjtött tömegeket képesek egyszerre sebezni. A játékosnak érdemes ügyelni az általa okozott sérülésekre, mert ha a kiválasztott célpont figyelme (threat) elterelődik, a sebzésfogó játékos helyett ő fog sérüléseket szenvedni, ami magasabb szinteken és instancék alatt gyors halállal jár. Ezért ajánlott különböző figyelemmérő beépítéseket (add-on) telepíteni a játékba. A DPS értelemszerűen a PvP legbiztosabb formája is.

Tank

A tank szerepe a partiban létfontosságú, mivel életereje és védelmi értékei jóval magasabbak a többiekénél. Fő foglalatossága az, hogy magára terelje minden ellenség figyelmét. A játékban csak bizonyos karakterek képesek hatékonyan "tankolni": A pajzshordozó templomos lovag és harcos, a medvedruida és a halállovag. A legfontosabb ismérvek: Nagy életerő (Stamina) és erő (Strenght; főleg sebzésért) magas Védelem (Defense) képzettség illetve Páncél (a tankot ért sérülések redukálásért) érték, elkerülési (dodge) -és szakértelmi (expertise) ráta. A pajzshasználók számára persze a blokkolási érték is fontos, a halállovagnak a hárítási (parry) esély, míg a medveformában szereplő druida csak saját életerejében és megnövelt védelmi pontjaiban bízhat. A tank első figyelem ráterelő lépése a Taunt (Sértegetés), amely persze minden karaktertípusnál máshogy nevezik, de a lényege ugyanaz: A harc indulásánál azonnal ő kerüljön a középpontba, minden támadó mob rávetődjön. A második lépés a figyelem fenntartása és növelése: Olyan képességek használata, amely eleve magas figyelmet generál a célponton, vagy AoE varázslatok használata, hogy az amúgy is megnövelt figyelem ráterelő esély minden hatósugárba került ellenségre vonatkozzon. A harmadik lépés persze a túlélés. Ez nem feltétlenül a gyógyítón múlik, a tank is rendelkezik olyan képességekkel amelyek radikálisan csökkentik a sérüléseinek mértékét vagy növelik elkerülési esélyeit, ha szorul a hurok. A tankok számára leginkább a távolsági támadók (főleg a varázshasználók) okoznak fejtörést puszta távolságuk miatt. Ezért van az, hogy a csapat(ok) vezetője mindig a tank, aki éberen figyeli társait (főleg a gyógyítót) és a játék megjelölő (Mark) támogatását használva kiosztja a harc előtt a stratégiát. Az adott instance vagy raid ismeretével felvértezve támad és mindig a távolsági támadókra ront először, nehogy azok a figyelmét elkerülve másokat támadjanak meg. Ez persze tovább bonyolítja a tankok közötti újabb megosztás: A főtank (main tank; MT) és a melléktank (offtank; OT). Ha a raidek alatt a főellenség megöli a főtankot, a melléktanknak azonnal a helyébe kell lépni, hogy átvegye szerepét. A melléktank lehetősége már jóval tágabb, ide már vonatkoznak a vadászok-boszorkánymesterek harci petjei is, sőt sámánok (gyógyítás+sodronypáncél viselése) és zsiványok (magas elkerülési érték) is szerepelhetnek benne. A melléktank a főtank alá dolgozik, ha az összegyűjtött mob csoportból akár egy tag is "elkóborolna", elsősorban az ő felelőssége hogy magára terelje, vagy vissza a főtank hatósugarába, a főellenségek elleni harc folyamán pedig nem ritkák az úgynevezett támogatók (add) megjelenése, amelyek szintén a melléktankra várnak. Érdemes a melléktanknak is lemezvértesnek vagy legalább druidának lennie, csak a biztonság kedvéért. A védelem képzettség leghatékonyabb, kritikus esély elleni teljes ellenállási értéke jelenleg 540 (Ebből 400 pont az alapból elérhető) vagy több értékpont.

Healer (Gyógyító)

A legfontosabb szereplő a gyógyító. Szerepe egyértelmű: Meggyógyítani mindenkit (de főleg a tankot) és ha képes rá, semlegesíteni az ártó hatásokat (debuff; mint a mérgezések, járványok és egyéb rossz hatású átkok). De erre csak a gyógyító mágiákat ismerő mannahasználók képesek, mint a papok, druidák, templomos lovagok és sámánok. A legfontosabb ismérvek: Magas intellektus (Intellect; a megnövelt mannamennyiségért) és Lélek (Spirit; mannaregeneráció) érték , varázserő (Spell Power;a megnövelt gyógyítási értékért) és az önmagában is elérhető mannaregeneráció (a manna 5 másodpercenkénti visszanyerése; Mp5 (Mana per 5 seconds). A gyógyító munkája alatt megfelelő távolságban kell lennie célpontja és a harc között, hogy időben észrevegye ő (és a tank) a rá leselkedő veszélyeket továbbá fontosság sorrendet kell felállítania, ahol a tank szerepel a lista legelején és csak utána a DPS-ek vagy saját maga. A gyógyító is generál figyelmet (A mobok hamar rájöhetnek, hogy a tankkal szemben kilátástalanok, ha nem ölik meg először gyógyítóját), de ezt könnyű kezelni, mivel a masszív, nagy értékű gyógyítások pár másodperces idézés során érhetők el, addig pedig a tank vígan csapkodhat még egy-kettőt a célpontba. A gyógyító szerepe is továbbágazik: A raid alatt is van főgyógyító (main healer; MH) és mellékgyógyító (offhealer; OH). Amíg a főgyógyító a tankra koncentrál, a mellékgyógyító a jóval kevesebb veszélynek kitett DPS-ekre figyelhet, ha pedig a főgyógyító meghal, a mellékgyógyító kénytelen lesz a tankra is ügyelni, ezzel nagyban növelve a vereség lehetőségét. A manna elfogyása persze elkerülhetetlen, de különböző buffok, az Mp5 magas értéke, végső soron pedig a mannaitalok ezt képesek kompenzálni és egy profi gyógyító tudja, hogyan kell élni ezekkel. Főgyógyítónak a papot és druidát, míg mellékgyógyítónak a templomos lovagot és a sámánt szánták a készítők, de jó felszereléssel és tapasztalattal ez lényegtelenné válik (bár az első két kaszt területre ható gyógyítása néha nagyon is jól jön).

CC (Crowd Control)

A CC egy elvont szerepkör, a tömegek kiemelésének első formája. Korlátozott kaszt- és fajlehetőség van, csak a zsiványok (Sap; Kábítás), mágusok (Polymorph; "birkázás"), vadászok (Freeze Trap; fagyasztó csapda vagy Freezing Arrow; Fagynyílvesző) és a sámán (Hex; boszorkányság) képesek több lénytípusra vonatkozó bénítást alkalmazni. A tömegterelés során egy kiválasztott célpontot huzamosabb időre harcképtelenné kell tenni, ennek leghatékonyabb módja, hogy ha a harc előtt elvégezzük (zsivány kábítása, vadász csapda elhelyezése) vagy azzal indítunk (mágus- és sámán átalakítása). Vannak jóval rövidebb ideig tartó, úgynevezett másodlagos CC képzettségek, mint a letaglózás (stun) vagy a félelemkeltés (fear). A félelemkeltés az egyik legegyszerűbb mód, de igen kockázatos, mivel a megijesztett ellenség(ek) megfutamodása könnyen másokat is a csatába húzhat. A legtöbb CC képesség a humanoidokra vonatkozik. A druida képes elaltatni állatokat a Hibernate (Hibernáció) mágiával, a boszorkánymester száműzni (Banish) az elementálokat és démonokat, a templomos lovagok pedig elriasztani (Turn Evil) az élőholtakat és démonokat, a papok pedig megbéklyózni (Shackle Undead) ugyancsak az élőhalottakat, illetve humanoidokon átvenni az irányítást (Mind Control).

Puller ("Húzó")

A puller szintén egy elvont szerepkör, a tömegek kiemelésének második formája. A távolsági fegyverek- vagy képességek taktikus használatát rejti. Ha a tank képes távolsági fegyvert használni, vagy bármely sebző-átkozó hatás elérni a csata előtt, a tömegek figyelmét sikeresen magára irányíthatja, főleg ha azután bele is rohan a csődület közepébe, ha pedig egy mob hatósugáron kívülre kerülne, gyorsan visszavezetheti azt a csatába. A vadász is húzóként képes CC-zni, egy figyelem ráterelő lövéssel célpontja rámozdul, így egyenesen belefuthat a már előkészített fagyasztó csapdába, amit csak néha kell újra lerakni, hogy a szerencsétlen flótás addig fagyoskodjon, míg a tank rá nem ront.

Rezzer

A rezzer (feltámasztó) a legutolsó szerepkör. Elméletben a gyógyító feladata, hogy a csata után feltámassza az elesett bajtársakat de léteznek speciális feltámasztó lehetőségek is. A boszorkánymester képes egy lélekszilánkot átalakítani lélekkővé (Soulstone), és azt a gyógyítóra idézve lehetővé teszi, hogy a célpont halála esetén azonnal visszatérjen a csatába. A druida képes a csata folyamán is feltámasztani a gyors idézésű újjászületés (Rebirth) segítségével, így akár a tankot is talpra állíthatja, a sámánok pedig képesek reinkarnálódni (Reincarnation), viszont önfeltámadásuk egy keresztbe (Ankh) kerül. A mérnökök is képesek a csata után feltámasztani a goblin újraélesztő készlettel. Ez a négy lehetőség közös jellemzője, hogy újratöltési idejük legalább 30 perc (A lélekkő is ennek megfelelően fél óráig maradt tartós buff, utána újra ráolvasható a játékosra).

Még van egy másik szerepkör is, a felderítő (scout), amit a láthatatlanságra képes zsiványok, macskaformájú druidák és korlátoltan a mágusok is képesek, de a pálya ismeretével bárki figyelmeztetni a csapatot a közelgő veszélyekre (Pl: őrjáratok).

Az ideális 5 fős parti: 1 tank és 1 healer, 3 DPS. 10 fős raid instancéknál már 2 tank és 2 healer (a megosztott szerepekkel), míg 25 főnél vagy többnél 3-3 a minimum.

Játékos játékos ellen (PvP)

Kezdetben a World of Warcraft nem rendelkezett kidolgozott "Játékos a játékos elleni" (PvP, Player-versus-Player) lehetőségekkel, csak a szándékos/a városi őrség megtámadása utáni PvP állapot alatt volt mód egymást megölni, az egyetlen játékosok közti megmérettetés az volt, hogy a párbajra (Duel) hívhattál veled szövetségest (avagy spéci parancskód után a másik oldalt) ez pedig nem járt sem vérontással sem jutalommal. Az első javítás (1.2 patch) párbaj előtti rövid visszaszámlálást biztosított és megjelent az első PvP helyszín: A Gurubashi Arena. Stranglethorn Vale régió közepén található aréna Free-for-All csatákat bíztosított, amikor ugyanis egy játékos az aréna ringjébe futott, automatikusan PvP módba került és bárki megtámadhatta és ő is bárkire ráronthatott. A legközelebbi komoly változást a 1.4 patch hozta el, bevezetve a Honor System lehetőségét. Ettől kezdve minden egyes leölt ellenséges játékos és harcoló NPC után honorpoint-okat (becsületpontokat) kaptak a játékosok. Bizonyos számú gyilkosság után a nevük előtt szereplő ranghoz juthattak és ami pedig ennél is fontosabb, a játékosok az összegyűjtött becsületpontjaikból vásárolhattak rare (ritka kék) és epic (epikus lila) tárgyakat.

Az ezt követő javítás pedig megnyitotta az utat az igazi PvP felé: Megjelentek az első Battlegroundsok (Warsong Gulch és Alterac Valley). A battlegrounds (harcmezők) az instancekhoz hasonlóan lezárt szerverek és a játékosok az adott harcmező bejárata előtt tudtak feliratkozni és várni szabad helyre. A harcmezők különböző győzelmi kondíciókkal rendelkeztek, de igazából a nagy honorjutalomért éri meg igazán (Alterac Valley máig a legnagyobb létszámot igénylő harcmező és az egyik legösszetettebb is). A harcmező alatt elesett játékosok a temetőbe kerültek, ahol a rá jellemző hordás/szövetséges, sérthetetlen és az élők számára érzékelhetetlen feltámasztók végezték az akár tömeges újraélesztést, ez pedig nagy különbség a nyílt világi Spirit Healerhez képest. Érdekességképp bevezették a becstelen (dishonorable) gyilkosságokat, amikor teljesen ártatlan civilek megölése becsületpont-levonással járt, de ezt később megszüntették. A következő javításnál megjelentek a hadvezérek (battlemaster), akik a fővárosok bizonyos pontjainál találhatóak és jelentősen megkönnyítették a harcmezőkre való feliratkozásokat, mivel fogadás esetén egy helyről indultál és a csata végeztével ugyanoda térhettél vissza.

Sok-sok javítással foltozgatták az eddig fennálló PvP lehetőségeket (Pl:. új harcmező: Arathi Basin és új világi PvP: Silithus gejzírhamu-gyűjtögetés és Eastern Plaguelands bástyáinak birtoklásáért folyó harc), de az újabb nagy ugráshoz az első kiegészítő csomag, a World of Warcraft: The Burning Crusade megjelenéséig kellett várni. Bevezették az ókori gladiátorjátékokhoz hasonló Arena módot. Bővebben a kiegészítő leírásában.

A következő lépés pedig nem más volt, mint egy tisztán PvP zóna, amit a 2. kiegészítő, a Wrath of the Lich King be is biztosított a Northrend területén található egy Wintergrasp nevű régióval. Wintergrasp különleges helyzetű, a normál PvE szervereken is automatikus PvP állapotba lévő terület gyakorlatilag egy nyílt battlegrounds-nak alkották. Itt nincsenek szabályok, nincs létszám egyensúly és a terület feletti uralom egyik legfontosabb jutalma a Vault of Archavon raid instance-hoz való hozzájutás.

Jól kivehető, hogy a World of Warcraft nagyon mélyről építette ki a játékosok közti háborúzás rendszerét és jelentősen különbözik például a dél-koreai "tucat-MMORPG"-k aljas PK játszmáitól. De mindezektől eltekintve jócskán megnövelték a játék újrajátszhatóságát és ezzel népszerűségét is. Mostanra már annyira elvált a normál és a PvP játékosok útja, hogy az egyik a másik helyzetébe szinte képtelen lenne jól teljesíteni és de a játék PvP opciói még mindig extra tartalom az óriási, lélegző Warcraft világhoz képest.

A világ

A játék egy fiktív univerzumban játszódik. Jelenleg 4 kontinensből áll, Eastern Kingdoms, Kalimdor, Northrend és a különálló Outland, . Ezek kisebb területekre tagolódnak, amelyek tartozhatnak a Szövetséghez, a Hordához, vagy lehetnek semlegesek. A területeknek is van "szintjük", azaz meg van határozva, milyen szintű játékosoknak ajánlott ott kalandozni. Általában a 20-as szint alatti területek tartoznak az egyik vagy a másik oldalhoz, míg a 20-as szint felettiek semlegesek.

A készítők maximalizálták a határokat, amelyek persze a tengerbe végződnek. Jól kivehetőek az óceáni vízi határok, az elsötétedett víz már pályán kívüli területnek veszi a rendszer, átlépve pedig megjelenik egy különleges sárga csík, a Fatigue (Erőlét). Ez az érték gyors ütemben egyre csak csökkent és ha bármiféle módon nem tér vissza a játékos a normál területekre (visszaúszás vagy teleportálás), akkor fulladáshoz hasonló halálhoz vezethet. Ez vonatkozik mind a szárazföldi, mind a repülő hátasokra is. Outlandon a Nagy Sötétség jelképezi ugyanezt.

Városok

A Szövetség és a Horda területén négy-négy főváros található. Ezeket erősebb őrség védi, mint a távoli földeken elszórt táborokat, és számos nem játékos karakter található bennük. Létezik még a Goblin Szövetség (Steemwheedle Cartel) által kormányzott nagyvárosok is.

A városok a következők:

A Szövetség fővárosai:
Stormwind (Emberek)
Ironforge (Gnómok, Törpök)
Darnassus (Éjtündék)
The Exodar (Draeneiek) (World of Warcraft: The Burning Crusade)
A Horda fővárosai:
Undercity (Élőholtak)
Orgrimmar (Orkok, Trollok)
Thunder Bluff (Taurenek)
Silvermoon City (Vértündék) (World of Warcraft: The Burning Crusade)
Outland fővárosa (sanctuary státus):
Shattrath City (Egykori draenei nagyváros, de az orkok, majd a démoni invázió jelentősen megrongálta, ennek ellenére alkalmas lett Outland központjának.)
Northend fővárosa (sanctuary státus):
Dalaran (A régi emberi és a Kirin Tor mágusklán városa, amelyet egy démonúr egy hatalmas robbanással megsemmisített, de újjáépült és a mágusok Northendre teleportálták. A Wrath of the Lich King kiegészítőben a régi város helyén csak egy hatalmas kráter található.)
Goblin városok:
Ratchet
Booty Bay
Gadgetzan
Everlook
Mudsprocket
Area 52 (World of Warcraft: The Burning Crusade)
K-2 (World of Warcraft: Wrath of the Lich King)
Utazás

Utazni többféle módon lehet. Metróval (csak egy vonal létezik); vizen (hajóval); szárazföldön különböző hátasok meglovagolásával; levegőben (flight master segítségével vagy zeppelinnel, valamint Outland-en és Northrend-en repülő hátassal Flying Mount-tal is lehet repülni). Ezeken kívül mágusok képesek bizonyos helyekre teleportálni és portálokat nyitni társaiknak, boszorkánymesterek pedig némi csapatámogatással magukhoz idézhetnek másokat is. Minden karakter rendelkezik alapból Szívkővel (Hearthstone), amely arra jó, hogy a fogadókban található házmesterekkel megbeszélt helyre (tehát a fogadós városába) tudjon teleportálni a játékos, igaz, 1 óra a tárgy újratöltése (a 3.1.0 javítás ezt 30 percre csökkenti). A sámánok szívkő nélkül is képesek utazni az Asztrális Visszahívás (Astral Recall) segítségével.

Légi utazás

A legtöbb városban és táborban található egy NPC (egy flight master), akinél a játékos befizethet egy légi útra. A légi utazás sokkal gyorsabb, mint a gyaloglás, továbbá biztonságos, hiszen repülés közben nem támadhatják meg a karaktert. De rendszerint nem utazhatunk akárhova, csak felfedezett helyekre, és táborokból a városokba, illetve a városokból a táborokba. A Szövetség tagjai griffmadáron (Keleti Királyságok) vagy hippogriffen (Kalimdor) utaznak, míg a Horda wyverneket (Kalimdor), sárkánysólymokat és denevéreket (Keleti Királyságok) használhatnak.

Hajók és zeppelinek

A kontinensek között hajókon vagy zeppelinek segítségével lehet közlekedni. Zeppelin-járat közlekedik Ogrimmar, Undercity és GromGol Tábor között, hajók pedig Ratchet és Booty Bay között, valamint Darkshore és Rutheran village/Menethil Harbor, és Menethil Harbor – Dustwallow Marsh, Darkshore és Exodar között.

3.0.2-es patch óta Darkshore-ból közvetlen hajóút vezet Stormwind kikötőjébe, ahonnan Northrend-béli Borean Tundra felé indulnak hajók. Menethil Harbor-ból pedig Howling Fjord-ba vezet az új hajóút. Darkshore és Menethil Harbor között megszűnik a hajóút.

Létezik egy "metró" is, ami Ironforge és Stormwind között közlekedik.

Hátasok

A hátasállatok segítségével gyorsabban lehet haladni rövid távolságokra, hátránya viszont, hogy a lovagló karaktert nem támadhat, varázsolhat, viszont az ellenségei sebezhetik vagy akár le is dönthetik hátasáról. Az egyes fajok különféle hátasállatokat használnak.

A különféle típusú hátasok különféle szintkövetelményekkel és a Riding (Lovaglás) fejlettséggel rendelkeznek:

30.szint és Alap (75 pont) Lovaglás: 60%-os gyorsaságú földi hátas érhető el.
60.szint és Tanult (150 pont) Lovaglás: 100%-os gyorsaságú földi hátas érhető el.
A szárazföldi hátasok a 3.1.0-ás javítócsomag után megszűnnek a súlykorlátok (A logika kettőssége egy jó példával: A tauren eddig nem ülhetett meg a szokványos "bolti" sólyomstruccot, de Kaelthas bukott herceg fehér tollú, ugyancsak cérnalábú törékeny madarát viszont igen) és képessé vállnak a vízszint felett és alatt úszni, sőt a játékos már nyeregben is támadhat majd.

A Szövetség hátasállatai
Lovak (Horse) – Emberek
Kosok (Ram) – Törpök
Robot-struccok (Mechanostrider) – Gnómok
Kardfogú macskák , "Árnyszablyák" (Nightsaber) – Éjtündék
Outlandi elefántok (Elekk) – Draeneiek
A Horda hátasállatai
Farkasok (Wolf) – Orkok
Raptorok – Trollok
Kodók (Kodo) – Taurenek
Csontváz-lovak (Skeletal Horse) – Élőholtak
Sólyomstrucc (Hawkstrider) – Vérelfek
Speciális hátasállatok
Talbukok (Talbuk)
Teknős hátas (Riding Turtle)
Baron Rivendare csontváz-lova (Deathcharger)
Attumen the Huntsman démoni-lova (Fiery Warhorse)
Winterspringi kardfogú macska (Winterspring Frostsaber)
Zulian tigris (Swift Zulian Tiger)
Razzashi raptor (Swift Razzashi Raptor)
Bogár hátasok (Qiraji Battle Tank)
ZulAman Harci Medvéi (Amani War Bear)
Harci Medve (War Bear, Black War Bear)
Motor (Mechano-hog, Mekgineers Chopper)
Páncélozott Barna Medve (Armored Brown Bear)
Fehér jegesmedve (White Polar Bear)
A Paladinoknak (Paplovagoknak) és a Warlockoknak (Boszorkánymestereknek) külön hátasuk van, amelyeket szervertől függően trainer-től vagy küldetésekkel (Quest) tudnak megszerezni. A World of Warcraft: Wrath of the Lich King alatt megjelenő első hősi kaszt, a halállovag (Death Knight) is rendelkezik egyedi hátassal. Ezeknek a kasztoknak nem kell külön megtanulniuk a lovaglás képességet.

Repülő hátasok

A The Burning Crusade alatt elérhetővé vált a repülő hátasok is.

70.szint és Mester (225 pont) Lovaglás: 60%-os gyorsaságú légi hátas érhető el.
70. szint és Nagymester (300 pont) Lovaglás: 280%- és 310%-os gyorsaságú repülő hátas érhető el.
77.szint vagy magasabb szint és minimum Alap vagy magasabb szintű Lovaglás: Cold Weather Flying (Hideg éghajlat melletti repülés): Northrend feletti repülés érhető el ezzel a passzív képességgel.
A Mester Lovaglással rendelkező játékos által elérhető hátas 60%-al közlekedhet mind szárazföldön, mint a felett, míg Nagymester Lovaglással 100%-os földi sebesség érhetőek el. Mivel a játékos légi hátasának köszönhetően magasan az égben száll, jóval ellenállóbb a támadásokkal, a távolsági varázslatok és csapások is csak nagy ritkán veszélyeztetik a közlekedést, jó manőverezéssel és hirtelen emelkedéssel elkerülhető a lezuhanás. A repülő hátasok csak és kizárólag Outlandon és Northrenden használhatóak. A második kiegészítőben újra Azeroth világába kalandozhatunk és emiatt a készítők sokáig azt tervezték, hogy eltörlik a területi korlátokat, de végül letettek róla.

A Szövetség repülő hátasai
Griffek (Gryphon)
Hipporiffek (Hippogryphon)
A Horda repülő hátasai
Wyvernek (Wyvern)
Denevérek
Sárkánysólymok (Dragonhawk)
Speciális repülő hátasok
Nether Ray és Swift Nether Ray (Éter Sugárráják)
Ashes of Alar (Alar főníx hamvai)
Engineering Flying Machine (Mérnöki Repülő Szerkezet)
X-51 Nether Rockets (X-51-es Éter rakéták)
Cenarion War Hippogryph (Cenáriusi Harci Hippogriff)
Magic Brooms (Repülő Seprűk)
Flying Carpets (Repülő Szőnyegek)
The Horsemans Reins (A Fejetlen Lovag lova)
Sárkány hátasok
Éteri sárkányok (The Burning Crusade)
Ritka sárkányok (Wrath of the Lich King)
Proto-sárkányok (Wrath of the Lich King)
A druidák madárformákat kapnak (igaz, használhatnak normál repülő hátasokat is), melyek egyenértékűek a hagyományos repülő hátasokkal.

Vízi hátasok

A Wrath of the Lich King első szervize, a 3.1.0-ás javítás lehetőséget adhat külön úszó hátasokra is. Kérdéses, hogy milyen földi sebességgel rendelkeznek majd, és hogy milyen gyorsan fognak tudni úszni egyáltalán, illetve hogy megülésük alatt a vízalatti légzés is elérhetővé válik vagy sem. Első bejelentett hátasok egy korallpikkelyes teknős és egy rája.

Instance rendszer

A játék egyik alapvető része az úgynevezett Instance rendszer. Az instance-ek elhatárolt helyek (bányák, hegyek gyomrai, elhagyatott és kevésbe elhagyatott kastélyok, lerombolt városok, városrészek, börtönök stb.), amelyekben általában egy adott számú játékos tartózkodhat, de egyedül is bejárható. Egy adott instance-ban egyszerre több csapat is tartózkodhat. Ilyenkor a játék minden csapat számára készít egy másolatot az adott helyről, tehát nem találkozhatnak. A könnyebb instance-ek játékoslimitje 5 fő, a nehezebbeké 10, a még nehezebbeké 25 vagy 40. A játék legnehezebb instance-ei az ún raid-instance-ek, amelyek teljesítéséhez csak raid-ben (10-40 fő, 8x5 csapat) lehetséges, ám ekkor is komoly kihívást jelent. Az instance-ek lényege egyszerű: csapatjátékra kényszerít, ugyanis a legjobban fizető küldetések, a legnagyobb kihívást jelentő ellenfelek, és természetesen a legjobb tárgyak is itt találhatóak. Például a Dark Iron (Sötét vas) nevű érc csak a Blackrock Dephts nevű instance Black Forge nevű helyén önthető ércből fémmé, szintén csapatjátékra késztetvén a kovácsmesterséggel foglalkozó játékost vagy Scholomance sötét egyetemének mélyén található csak alkémia labor főzetmestereinknek . Az instance-ek használatát segítik az ún. Találkozó Kövek (Meeting Stone), amelyek a bejáratnál találhatóak. A követ használó játékosok automatikusan csapatba rendeződnek, továbbá a kő használatára vonatkozó szint követelmény figyelmezteti az alacsonyabb szinten lévő játékosokat, hogy ez nem nekik való hely. A kövek segítségével megidézhetjük csapatunk többi tagját is az instance bejáratához, de túl magas szintű csapattársat nem idézhető velem ezzel kikényszeríti a játék, hogy kihívás is legyen. Az instance-ek neveit általában a hagyományos WoW szleng kezdőbetűikkel rövidíti, pl:. Deadmines = DM, Shadowfang Keep = SFK, Razorfen Downs = RFD, ZulGurub = ZG, összetettebbeket pedig például a Scarlet Monastery: The Library (SM Lib).

 

Asztali nézet